دستگاه تولید زغال

مطابق با مزایای جدیدترین دستگاه قالب ریزی در جهان طراحی شده است که از جدیدترین سیستم پرس استفاده می کند ، روش قدیمی قالب گیری از تخلیه مواد آهسته ، سایش جدی و فرسوده ، مشکلات فنی ، لوازم جانبی گران قیمت ، کاملاً رها شده است. دستگاه پرس ذغال  به طور عمده دارای دو نوع است: دستگاه پرس مکانیکی  و دستگاه پرس هیدرولیک . هر نوع دستگاه ساخت ذغال  قلیان مزایای بسیار خوبی دارد. در اینجا ما عمدتاً به معرفی دستگاه پرس ذغال مکانیکی با جزئیات می پردازیم.

انواع دستگاه تولید و ساخت زغال :

دستگاه ها بر اساس نوع محصول خروجی دسته بندی و طبقه بندی می شوند
 •     دستگاه پرس گردشی
 •     کوره زغال 6 جداره
 •     کوره زغال همرفتی
 •     کوره زغال جی پلاس
 •     کوره جداره ای (کبابی)

دستگاه پرس گردشی:

یک نوع دستگاه زغال ساز پر قدرت با توانایی بالاست که قدرت تولید 500 تا 2000 کیلو زغال را در تایمی محدود دارد،این دستگاه از خاک زغال قلیان مجددا زغال تولید میکند،یکی از قابلیت های مورد توجه این دستگاه زغال ساز تنوع بالا در تولید انواع زغال به در اشکال مختلف هندسی است.
دستگاه کوره زغال 6 جداره است روند تولید زغال لیمو دمای یک نواختی به محصول برسد تا زغال تولیدی بسیار با کیفیت باشد و زغال های تولیدی را کاملا بدون شستگی و گاز گیری کامل تولید میکند و به خاطر 6 جداره بودن دستگاه مصرف انرژی بسیار پایینی دارد
دستگاه زغال فشرده که قادر به تولید 400 کیلوگرم تا 1 تن زغال در بازه زمانی بین 8 تا 10 ساعت است و از ویژگی اصلی دستگاه زغال فشرده ما این است که می تواند فقط با به کارگیری خاکه زغال، زغال کبابی و زغال قلیان را تولید کند. این زغال ها می تواند قلبی شکل، 8 گوشه، 6 گوشه، لوزی، سکه ای و … باشد.

اکسترودر(فشرده ساز):  

دستگاه تولید ذغال
اکسترودرها با دو نوع موتور به بازار عرضه می شوند:
الف- موتورهای گیربکسی
ب- موتورهای تسمه ای
الف:اکسترودر گیربکسی متشکل از موتور ۲۰ اسب با توان ۲۷ کیلووات به همراه گیربکس کتابی، قورباغه ای با توان ۱ به ۴۰ به همراه فلنچ چدنی، چپقی و تابلو برق اشنایدر آلمان می باشد. توان تولید این نوع اکسترودر در ۸ ساعت کاری ۵۰۰ الی ۶۰۰ کیلوگرم بریکت (ذغال خام) می باشد.
* نکته:اکسترودر گیربکسی را می توان همراه با خشک کن سینوسی(انتگرال) و خشک کن دوار و
خشک کن های D.S مورد استفاده قرار داد.
کوره های مورد استفاده برای بریکت های تولید شده در اکسترودرهای گیربکسی باید به صورت کورههای صنعتی (آهنی) باشد. در این نوع خط تولید (اکسترودهای گیربکسی) از کوره های سنتی استفاده نمی شود.

علت استفاده از کوره های صنعتی برای اکسترودرهای گیربکسی چیست؟
مهمترین عامل استفاده از کوره های صنعتی این می تواند باشد که بریکت های تولید شده در اکسترودرهای گیربکسی اگر در کوره های سنتی پخته شود دارای بو، سردرد و سرگیجه می باشد به همین جهت در
کوره های صنعتی پخته می شود.

ب- اکسترودرهای تسمه ای:

در این نوع اکسترودر از موتورهای ۳۰ اسب با توان ۲۲ کیلووات استفاده می شود.
در این نوع اکسترودر (تسمه ای) بدلیل استفاده از فولی و تسمه بجای گیربکس مشکل کمبود سرعت تولید در هر شیفت کاری کمتر دیده میشودبه نحوی که این دستگاه میتواند در هر شیفت بین ۱۲۰۰ الی ۱6۰۰ کیلو بریکت تولید کند که تقریبا دو برابر دستگاه گیربکسی است از دیگر مزایای استفاده از این دستگاه به توانایی پخت بریکتآن در کوره سنتی میتوان اشاره کرد که با فاصله کیفیتی بالایی نسبت به اکسترودر گیربکسی قرار میگیرد .

مزایا و معایب اکسترودرهای گیربکسی :

مزایا دستگاه تولید و فشرده سازی زغال :

 •     در این نوع اکسترودر فقط از خاک اره به عنوان مواداولیه استفاده می شود.
 •     با دوام بودن سیلندر و ماردون
 •     حجم ذغال تولید شده در کوره های صنعتی به واسطه اکسترودر گیربکسی بیشتر می باشد.

* توضیح:(بریکت تولید شده در اکسترودر گیربکسی بعد از سوخته شدن در کوره صنعتی یک سوم وزن از دست
می دهد در نتیجه دو سوم ذغال آماده بسته بندی داریم که بریکت تولید شده با اکسترودر تسمه ای بعد از سوخته شدن در کوره سنتی دو سوم وزن از دست می دهد و یک سوم ذغال قابل استفاده باقی خواهد ماند.

معایب:

 •     توان تولید پایین بریکت
 •     آلایندگی صوتی بالا (سروصدا)
 •     سرعت پایین
 •     خروجی ذغال کمتر
 •     پایین بودن کیفیت نسبت به اکسترودرهای تسمه ای

کوره های استفاده شده در خط تولید ذغال های فشرده به دو دسته تقسیم می شوند.

الف- کوره های سنتی
ب- کوره های صنعتی

الف: کوره های سنتی

موارد استفاده از این نوع کوره فقط برای تولید ذغال فشرده ای می باشد که با پوست گردو، بادام،خاک اره، و خاک ذغال ساخته می شود. متریال استفاده شده در این نوع کوره ها آجر (اجر فشرده یا نسوز) و خشت (کاه و گل) می باشد.

ابعاد و اندازه کوره سنتی:
در این نوع کورهارتفاع ۱۲۰ سانتی متر، عرض90  سانتی متر و عمق ۱۲۰ سانتی متر می باشد.

ب:کوره های صنعتی :

دستگاه تولید زغال
کوره های صنعتی در تناژهای یک، دو، دو و نیم، سه، پنج، هفت و ده تنی بنا به درخواست مشتری ساخته و آماده تحویل می شود. ذغال های تولید شده در کوره های صنعتی می تواند شامل بریکت، ذغال چوب، کبابی و مرکبات و همچنین ذغال های خاک ذغالی باشد.

به طور کلی کوره ای که در آن چوب با حرارت بالا سوخته شده تا به واسطه آن زغال تولید شود کوره زغال گفته می شود. گفتنی است در طراحی و تولید این نوع از کوره ها توجه به استفاده از مواد مرغوب از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و باعث بهبود کیفیت زغال تولیدی ، صرف هزینه کمتر نگه داری و همچنین طول عمر بالای محصول می گردد.

کوره های راه اندازی خط تولید زغال فشرده به دو نوع تقسیم می شوند:

 •     کوره صنعتی زغال
 •     کوره سنتی زغال

–    کوره های صنعتی عمدتا با ورق های آتش خوار یا استیل ساخته می شود.

تجهیزات کوره های صنعتی :

 •  سبدهای مناسب برای ذغال مرکبات
 •  مشعل های گازی یا گازوئیلی(با توجه به ابعاد کوره)
 •  تابلو برق های اتوماتیکP L C یا نیمه اتوماتیک
 •  فیلتر مناسب که بنا به درخواست مشتری نصب می گردد.(با توجه به ابعاد کوره)

مزایا و معایب کوره های سنتی و صنعتی:

مزایا کوره های سنتی:

 •     خودسوز بودن کوره ها (بدون نیاز به برق، گاز و گازوئیل)
 •     بدون آلایندگی
 •     اشغال فضای کم برای ساخت کوره ها
 •     عدم تعمیر و نگهداری
 •     بدون نیاز به اپراتور

معایب کوره های سنتی:

حجم کم داخلی کوره
استفاده همیشگی از خشت (برای بستن درزها)

مزایا کوره های صنعتی:

 •     زمان پخت کمتر
 •     حجم تولید بیشتر
 •     حجم داخلی بزرگتر برای چیدمان ذغال
 •     استفاده از برق تک فاز
 •     استفاده از گاز یا گازوئیل که بنا به درخواست مشتری نصب می شود.

معایب کوره های صنعتی:

 •     آلایندگی بیشتر
 •     خطر آتش سوزی
 •     کیفیت پایین ذغال تولید شده (بو، سردرد و سرگیجه)
 •     هزینه تعمیر و نگهداری
 •     استفاده صد در صد از انرژی (گاز، گازوئیل، برق)

سیلندر و ماردون

سیلندر با مقاومت CK60 و ماردون با مقاومت CK45 می باشد.
هر ابزار خاک ورز باید مهر مقاوم با سایش و هم مقاوم با ضربه باشد و نیز از مواد گران قیمت تهیه نشده باشد سیلندر و ماردون های شرکت کاسپین این ویژگی ها را دارا می باشد.

نکته: سیلندر و ماردون قطعات مصرفی دستگاه ساخت ذغال فشرده می باشد.

انواع خشک کن در خط تولید :

الف- خشک کن سینوسی ب- خشک کن درایر دوار ج- خشک کن D.S (انحصاری شرکت کاسپین)

الف – خشک کن سینوسی: متشکل از۱ 1. کوره جهنمی (گازی یا گازوئیلی) 2. سرند (ویبراتور) 3.لوله های سینوسی یا انتگرال  با ورق ۲ میل آهنی 4. مکنده با موتور ۱۰ اسب بدون صدا و گردش 5. سیکلون

ب- خشک کن درایر دوار: 1.سرند یا ویبراتور 2.  لوله دوار به قطر ۲ میلی متر و به طول ۶ میلی متر 3.شاسی دوار به همراه موتور گیربکسی ۲ اسبی 4. دمنده و مکنده 5. کوره جهنمی

ج- سیستم خشک کن D.S:  : ۱-سرندیا ویبراتور ۲.پکیج کامل دوار 3.  مکنده 4. لوله های سینوسی 5. سیکلون

سیکلون :

از یک منبع مخروطی شکل تشکیل شده است که داخل آن یک سیستم گریز ازمرکز تعبیه شده است که باعث ته نشین شدن مواد اولیه داخل سیکلون می شود، حجم داخلی سیکلون برای جای گیری مواد اولیه حدودا یک تن می باشد.

چرا دستگاه پرس زغال اكنون محبوب است؟

دستگاه تولید زغال قلیان

زغال تولید شده توسط دستگاه پرس محصولی با تکنولوژی بالا و سازگار با محیط زیست است که دارای ظاهری زیبا و قابلیت استفاده سریع و راحت است.زغال قلیون محصولی با کیفیت بالا است که به طور ویژه برای کاربران قلیون در کشورهای عربی ساخته شده است. زغال چوب قلیان محصولی محبوب با سرعت احتراق سریع ، مدت زمان احتراق طولانی ، بدون دود ، غیر سمی و بدون بوی تند است.
دستگاه پرس زغال قلیون به طور گسترده ای در تشکیل پودر و بریکت مورد استفاده قرار می گیرد ، این وسیله لازم برای پودر ذغال سنگ و پودر زغال سنگ برای پردازش عمیق است. علاوه بر این ، کیفیت محصولات کربن قلیون تولید شده توسط این فرآیند ساخت ذغال پایدار است. اکنون علاوه بر بریکت های ذغال معمولی ، تخته های ذغال و ذغال سنگین گرمایش ، ذغال اشتعال فوری ، ذغال شیشا ، ذغال مثلثی ، نوار زغال چوب ، ذغال انگشت نیز در بازار بین المللی وجود دارد

قیمت دستگاه تولید زغال

دستگاه خط تولید زغال فشرده به دلیل فشرده سازی زغال که از ضایعات چوب، باقی مانده های گیاهان کشاورزی و جنگلی، پوسته ی گردو، بادام و خاک اره و … به وجود می آید ساخته شده است. این  دستگاه با قیمت مناسب در بازار به فروش میرسد.

اصل کار:

این  دستگاه پرس قرص ذغال شیشایی مکانیکی می تواند با حرکت مکانیکی بالا و پایین زغال چوب شیشه را فشار دهد. این شامل یک بدنه اصلی ، موتور ، محفظه ورودی و تسمه نقاله خروجی است. هنگامی که می توانیم پودر زغال چوب را وارد ورودی این دستگاه کنیم ، پودر زغال چوب توسط قالب اکستروژن که توسط موتور و وسیله انتقال نیرو رانده می شود ، فشار می یابد.

شکل بریکت زغال چوب قلیان می تواند مکعب ، الماس ، حلقه ای ، رومبوئید ، مثلثی ، استوانه ای ، هرمی ، محدب ، مقعر ، قرص های گرد و غیره باشد. بریکتهای زغال سنگ نهایی شیشا از چگالی بالا و ظاهر خوبی برخوردار هستند.
دستگاه تولید و فشرده سازی زغال  شیشا اغلب در خطوط تولید زغال استفاده می شود. پس از اینکه پودر زغال چوب به طور مساوی با چسب مربوطه در دستگاه چرخ یا میکسر دو شافت مخلوط شد ، به یک محصول نهایی با شکل خاصی در دستگاه پرس زغال فشرده می شود و سپس در خشک کن برای بسته بندی خشک می شود. و انبار دستگاه پرس پرس زغال سنگ شیشا می تواند زغال چوب با کیفیت بالا بسیار محبوب در بازارهای داخلی و خارجی تولید کند.

ویژگی های اصلی: 

 1. تجهیزات اتخاذ سیستم کنترل الکترونیکی اتوماتیک ، بهره برداری و تولید دستگاه بسیار ساده است و باعث صرفه جویی در وقت و نیروی کار می شود.
 2. با داشتن محصولات با کیفیت و بازده بالا، دستگاه پرس ذغال قلیون می تواند تولید مکانیزه شده با سرعت تولید سریع را تحقق یابد تا به منافع اقتصادی بالایی دست یابد.
 3. دستگاه پرس ذغال قلیون دارای عملکرد ایمن ، نگهداری راحت ، سر و صدای کم و عمر طولانی است.
 4. این دستگاه برای قالب گیری پودر ذغال مناسب است. می تواند تمام شکل های ذغال مانند گرد ، مربع ، محدب و مقعر ، مستطیل و مثلث و غیره را فشار دهد.

پارامترهای فنی:

مدل قدرت ظرفیت قطر مدول
SL-10 7.5 کیلو وات 9 قطعه در دقیقه

22 بار در دقیقه

20-40 میلی متر 10
SL-14 7.5 کیلو وات 11 قطعه / دقیقه 21 بار / دقیقه 20-40 میلی متر 14
SL-15 7.5 کیلو وات 12 قطعه / دقیقه 23 بار / دقیقه 20-40 میلی متر 15